Slavnostní program k zakončení Templfestu.

V rámci komponovaného večera vystoupí fenomenální saxofonista a hráč na dechové nástroje Michal Žáček s ostravským klavíristou Vlastimilem Šmídou, ostravská legenda Tomáš Novotný a soubor Noasch, česko – kanadská zpěvačka Lenka Lichtenberg  se svou českou skupinou – David Dorůžka (kytara), Tomáš Reindl (perkuse, didjeridu), Robert Fischmann  (dechové nástroje)  a religionista a spisovatel Pavel Hošek.

Večerem provází Vladimír Polák.

 

Změna programu vyhrazena

 

O účinkujících:

 

Michal Žáček

Samouk na sopran saxofon. Flétnista. Již brzy po ukončení školy se stal jedním z nejžádanějších saxofonistů ostravského regionu, kde působil se svou kapelou Gizd Q a spolu s Borisem Urbánkem v seskupení TUTU.Pravidelně spolupracuje se slovenským jazzovým bardem Peterem Lipou, s legendárním Richardem Müllerem, 5 let byl stálým členem bandu Jany Kirschner a často spoluúčinkuje jako host různých hudebních formací. Svou virtuozitou se jako fenomenální saxofonista a hráč na dechové nástroje prosadil nejen v rodné České republice a na Slovensku, ale i v USA, Mexiku, Německu nebo ve Francii. Je vyhledávaným studiovým a koncertním hudebníkem, členem Ostravského rozhlasového orchestru, od roku 2010 firemní hráč Yamahy. Natáčel také scénickou hudbu do divadel a filmů. Jeho jméno najdeme na více než třiceti albech známých interpretů, kteří oceňují jeho melodiku, výrazové charisma a pozitivní vibrace, kterými ovlivňuje své spoluhráče a publikum.

www.michalzacek.cz

 

Vlastimil Šmída

Vlastimil Šmída spolupracoval jako autor a interpret s řadou kapel nejen na Ostravsku. V kapelách či jako sólista procestoval celou Evropu a kus Ameriky. Je členem několika hudebních formací, například jazzové skupiny The Gizd Q, Boris Band Combination, Lazaro Cruz Quintet, Kind of Mind. Několik let byl členem Orchestru Gustava Broma. Hrál s Borisem Urbánkem, Emilem Viklickým, skupinami Buty a Fleret. Spolupracuje také s mnoha divadly – Národním Divadlem Moravskoslezským, Divadlem Petra Bezruče a s Komorní Scénou Aréna. Skládá hudbu ke krátkým filmům, natáčel také hudbu pro Českou televizi a Český rozhlas. Jako autor a interpret se podílel na několika CD nosičích. Je autorem hudby k jazzovému muzikálu Tracyho tygr na motivy stejnojmenné novely Williama Saroyana, který se hrál v ostravském divadle Petra Bezruče s Richardem Krajčem v hlavní roli.

 

Tomáš Novotný a Noasch

Doc. ThDr. Tomáš Novotný přednáší na katedře filozofie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Vystudoval skladbu, dirigování a hru na lesní roh na konzervatoři v Praze. Po absolutoriu pokračoval ve studiu na Evangelické bohoslovecké fakultě v Praze, kde také získal doktorát v oboru Starého zákona (Hebrejské mudrosloví). Již v době studia se také díky svému intenzivnímu zájmu o hebrejštinu stal spoluautorem Ekumenického překladu Bible. Deset let působil jako sbormistr dívčího vokálního souboru Adash a v poslední době vedl také soubor Noach. Je předním českým odborníkem na židovskou hudbu, její historii a interpretaci. V rámci Templfestu se představí se svým novým seskupením Noasch.

www.adash.osu.cz

www.noach.cz

 

Lenka Lichtenberg – (Kanada)

Lenka Lichtenberg je česká Židovka žijící v Kanadě. Začínala jako malá zpěvačka v Semaforu. Po emigraci do Kanady se vrátila ke kořenům své židovské rodiny a věnuje se písním, připomínajícím historii holocaustu. Originální a osobitá zpěvačka jidiš písní a synagogálních liturgických zpěvů. Dcera Jany Renée Friesové, ženy, která jako jedna z mála v dětském věku přežila terezínské ghetto a o svém životě napsala knihu „Pevnost mého mládí“. Manželka Žida, jehož předkové pocházeli ze slavné bagdádské židovské komunity, a maminka tří dětí. Krásná, mladistvá, temperamentní žena, jejíž životní cesta je stejně odvážná a autentická jako její zpěv. Lenka Lichtenberg vystoupí s českou kapelou v této sestavě: David Dorůžka – kytara, Tomáš Reindl – perkuse, tabla, didjeridu, Robert Fischmann – dechové nástroje, zpěv.

https://lenkalichtenberg.com/home

http://www.daviddoruzka.com/cz/

 

Pavel Hošek

Prof. Pavel Hošek Ph.D. je vedoucím katedry religionistiky na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Zabývá se vztahem teologie a kultury, odborně se věnuje vztahu teologie a vědy o náboženství a také předpokladům a možnostem mezináboženského dialogu. Je autorem knih C. S. Lewis: mýtus, imaginace a pravda (2004), Na cestě k dialogu: křesťanská víra v pluralitě náboženství (2005), Cesta ke kořenům: odkaz šlechtického rodu Milnerů z Milhausenu a jeho nositelé (2010), Židovská teologie křesťanství (2011), A bohové se vracejí. Proměny náboženství v postmoderní době (2012), Kouzlo vyprávění. Proměňující moc příběhu a „křest fantazie“ v pojetí C. S. Lewise (2013), V dobrých rukou (2013; spolu s Petrem Vaďurou), Cesta do Středu skutečnosti. Směřování k nebeskému cíli duchovní pouti v myšlení a díle C. S. Lewise (2014), Islám jako výzva pro křesťany (2016), Evangelium podle Jaroslava Foglara (2017).

 

Další info: www.templfest.webnode.cz